Kontrowersje

Podziel się

23.01.2017

POWIEKSZ

2711 betonowych bloków, po jednym na każdą stronę Talmudu, składa się na Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie. Wydawałoby się, że nikomu nie trzeba mówić, jak należy zachowywać się w takim miejscu, miejscu pamięci. A jednak… Okazuje się, że wiele osób „robi tam głupawe zdjęcia, skacze, jeździ na desce czy rowerze". Izraelski artysta Shahak Shapira doszedł do wniosku, że pora skończyć z tymi haniebnymi zachowaniami, profanującymi pomnik upamiętniający zagładę 6 milionów ludzi.

Shapira stworzył stronę internetową www.yolocaust.de (Yolocaust to połączenie akronimu yolo (ang. you only live once, żyjesz tylko raz) ze słowem Holocaust), na której to zamieścił zdjęcia osób, które na różnych portalach społecznościowych „pochwaliły się” wizytą w tym miejscu pamięci. Wyselekcjonowane zdjęcia łączy jedno – osoby uwiecznione na nich, zachowują się, delikatnie mówiąc, niestosownie, oczywiście biorąc pod uwagę miejsce wykonania fotografii. O tym, jak bardzo jest to zachowanie nieetyczne można przekonać się najeżdżając kursorem na wybraną fotografię. Wówczas wyłania się wstrząsający obraz, albowiem artysta nałożył na te zdjęcia archiwalne fotografie z czasów II Wojny Światowej. Efekt? Osoby pozujące na tle pomnika, teraz pojawiają się na tle ofiar Holocaustu.

Projekt Shahaka Shapira jest kontrowersyjny, aczkolwiek istnieje duża szansa, iż ludzie zaczną w końcu traktować miejsca pamięci z należytym szacunkiem. Jeżeli chodzi zaś o „bohaterów” zdjęć już opublikowanych na stronie Yolocaustu, to mogą oni napisać maila z prośbą o ich usunięcie na adres undouche.me@yolocaust.de („undouche me” można przetłumaczyć jako „odidiotyzuj mnie”). W chwili publikacji tego wpisu na stronie pozostały już tylko 4 fotografie. 

Iga Lewandowska
TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

WYSZUKIWARKA KAMPANII
Szukane słowa:
Kraj:
Problemy społeczne:
Szukaj kampanii, które rozpoczęły się przed:
Szukaj kampanii, które rozpoczęły się po:
Szukaj kampanii, które zakończyły się przed:
Szukaj kampanii, które zakończyły się po:

© 2007-2017

Wydawca: Fabryka Komunikacji Społecznej

Wszystkie prawa zastrzeżone.

 

Inicjator: Fundacja Komunikacji Społecznej

Projekt: Lunatikot

Realizacja: Progressiva

 

Kanały RSS: Kampanie, Wydarzenia, Opinie, Kreacje, CSR/CRM